Balvín v Ostravě tišil vášně

02.10.2002, 16:48:14 Zdroj: Vlastní zpráva

Velké nedorozumění v Televizním studiu Ostrava (TSO) musel urovnávat generální ředitel České televize Jiří Balvín při svém včerejším setkání s vedením studia v Brně. Podle dopisů, které mají ČM k dispozici, totiž šéfredaktor redakce zpravodajství TSO Petr Bohuš rozeslal ostatním kolegům mail, v němž konstatuje, že odpoledne 26. září 2002 ve 13.30 hod. ho ředitel studia pozval na oběd, kde mu nabídl vyšší funkci - šéfa programu - s odůvodněním, že redaktorka Šárka Bednářová "si obšlápla významná místa, aby mohla dělat šéfredaktorku ve zpravodajství." Jak dále Bohuš uvedl, poslední dva až tři měsíce slýchával různé fámy, které v podniku i v regionu šířila Bednářová o tom, že bude šéfredaktorkou redakce, "protože je na tom především v intimním slova smyslu dobře s různými významnými osobami".

Bednářová odpověděla Buhušovi, že ho žádá o veřejnou omluvu. "V opačném případě ti oznamuji, že na tvou osobu podám trestní oznámení pro pomluvu," upozornila Bednářová.



Otevřený dopis redaktorů zpravodajství ČT Ostrava

Vážený pane generální řediteli Balvíne, vážený pane řediteli Racku,

dovolte nám, abychom tímto otevřeným dopisem vyjádřili pobouření nad výroky šéfredaktora ostravské redakce zpravodajství České televize Petra Bohuše, který v pátek 27. 9. 2002 na ranní celoredakční poradě prohlásil, že má být odvolaný z funkce na přání politiků a naznačil tak, že do interního chodu ostravského studia i redakce zpravodajství zasahují politické strany, jmenovitě ODS a CSSD. Stejně tak jsme pobouřeni skutečností, že člen redakce Tomáš Netočný tyto spekulace předal hned v pátek 27. 9. 2002 tisku.

Otevřeně prohlašujeme, že o takových tlacích nám není nic známo a ani na nás nebyly vyvíjeny. Vše považujeme za absurdní a účelově vykonstruované. Domníváme se, že tato kampaň má zastřít skutečné problémy ostravské redakce zpravodajství, na které jsme již opakovaně upozorňovali bývalé i současné vedení ostravského studia a žádali o jejich řešení. Tyto problémy začaly příchodem a jmenováním Tomáše Netočného a Josefa Albrechta do funkcí vedoucích vydání. Na tyto posty byli dosazeni bez jakékoliv televizní praxe a znalosti technologie televizní práce. Jimi navržený organizační systém redakce šéfredaktor Petr Bohuš přijal i přesto, že značně ztížil chod redakce. Je pravidelně překračován rozpočtový rámec redakce, aniž by se to pozitivně projevilo v kvalitě vyrobených pořadů. Podle našeho názoru současné vedení redakce zpravodajství nesplňuje základní profesní, manažerské, komunikační, ale ani etické požadavky na své funkce. Dokladem toho je mimo jiné i to, že v redakci pracuje manželka šéfredaktora, který je tak jejím přímým nadřízeným. Ukončení pracovní smlouvy jednomu z editorů proto chápeme jako první z nezbytných řešení stávající situace.

Proto Vás, pane generální řediteli Balvíne a pane řediteli Racku, tímto dopisem žádáme o okamžité prošetření výroků o politických tlacích, určení viníka a vyvození patřičných závěrů. Tato kauza podle nás vrhá špatné světlo nejen na redakci zpravodajství a ostravské studio, ale také na celou Českou televizi. Obnovení důvěry redakce podle našeho názoru může vnést pouze výběrové řízení na nového šéfredaktora zpravodajství ostravského studia České televize.

Šárka Bednářová, Dagmar Famfulíková, Mojmír Žáček, Martin Musial, Helena Mittáková, Jana Dronská, Drahomíra Račáková, Eva Dannhoferová, Rostislav Hellemann, Ladislav Olejníček, Jiří Loučka, Jiří Petráš.

Ostravské studio České televize je bez politických tlaků, uvádějí shodně Racek i Bohuš

V úterý 1. 10. 2002 ve večerních hodinách se v Brně sešli na pracovní schůzce generální ředitel ČT Jiří Balvín, ředitel Televizního studia Ostrava (TSO) Ilja Racek, ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys a šéfredaktor redakce zpravodajství Televizního studia Ostrava Petr Bohuš. Cílem schůzky bylo vyjasnění a vyřešení situace v ostravské redakci zpravodajství. Situaci, která v redakci zpravodajství Televizního studia Ostrava nastala, vyhodnotili jako vyústění mnoha nedorozumění, neuvážených a nepodložených výroků a střetu rozdílných osobních názorů některých pracovníků studia. Ilja Racek a Petr Bohuš vyloučili, že by se oni nebo kdokoliv z redakce zpravodajství TSO ve své práci nechali ovlivňovat jakýmikoli politickými tlaky.

Účastníci vyjádřili zájem na odstranění všech komunikačních bariér, které v posledním období vedly k nedorozuměním a chybám při jejich řešení. Šéfredaktor zpravodajství Petr Bohuš má i nadále podporu pro práci, kterou v redakci zpravodajství vykonává. P. Bohuš v této situaci nicméně navrhl, aby bylo na jeho funkci případně vypsáno výběrové řízení, a tento svůj krok zdůvodňuje slovy: "Nemám co skrývat - ať nezávislá soutěž ukáže, zda jsem pro tuto funkci vhodný či nikoli."

"Není pravda, že by existovaly politické tlaky na jakékoli změny v ostravské redakci zpravodajství," podtrhuje Petr Bohuš, šéfredaktor zpravodajství TSO. "To samé platí i pro celé Televizní studio Ostrava," doplňuje ředitel TSO Ilja Racek.

Pro obdobné vyhrocené situace, které v pracovních kolektivech mohou nastat, byl do budoucna domluven jasný způsob komunikace, který vychází z předpokladu otevřené vnitřní komunikace a řešení případných sporů standardním způsobem na půdě TSO, resp. celé České televize. Vedoucí pracovníci TSO jsou dohodnuti na krocích vedoucích k okamžité stabilizaci redakce zpravodajství. Redakce pochopitelně nadále pracuje běžným, profesionálním způsobem.

Dopis šéfredaktora redakce zpravodajství ČT TSO Petra Bohuše

Vážení kolegové,

musím se vyjádřit k dopisu "některých redaktorů RZ TSO generálnímu řediteli ČT a řediteli TSO".


Abych v úvodu situaci ve stručnosti osvětlil: poslední dva až tři měsíce jsem i jako jiní členové redakce slýchával různé fámy, které v podniku i v regionu šířila především Šárka Bednářová, že bude šéfredaktorkou redakce, protože je na tom především v intimním slova smyslu dobře s různými významnými osobami. Na tyto informace, které jsem pokládal za fámy, jsem samozřejmě nereflektoval.

Přibližně ve stejném období mě Šárka Bednářová požádala, zdali bych jí nemohl pomoci, že by měla ambici pracovat v pražské redakci, v Praze nakonec přijali někoho jiného.

Minulý týden ve čtvrtek odpoledne 26. září 2002 ve 13.30 hod. mě ředitel studia pozval na oběd, kde mi kromě jiného nabídl vyšší funkci - šéfa programu s odůvodněním, že redaktorka Šárka Bednářová si obšlápla významná místa, aby mohla dělat šéfredaktorku ve zpravodajství.

Tentýž den o zhruba čtyři hodiny později od ředitele studia obdržel editor Reportu Josef Albrecht ukončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě k tomuto pondělku. Přestože jde o klíčovou funkci ve zpravodajství, tato věc nebyla se mnou jako s nadřízeným ani s J.Albrechtem jakkoliv projednána. Vůči kvalitě odevzdávané práce přitom nebyly nejen z mé strany, ale ani ze strany ředitele studia nejmenší připomínky.

V kontextu těchto dvou událostí jsem tedy situaci musel řešit na běžné páteční poradě zpravodajské redakce. V pondělí ráno jsem si pak v redakci v emailové poště přečetl již zmiňovaný dopis, a protože jsou v něm uvedena závažná obvinění, musím se k němu vyjádřit.

1. Z výše uvedeného vyplývá, že jsem na poradě nehovořil o tom, že "bych měl být odvolaný z funkce na přání politiků" ani o tom, že "do interního chodu redakce zasahují politické strany", pouze jsem hovořil o aktivitách Šárky Bednářové a překvapivé výpovědi podané J.Albrechtovi.

2. Ohrazuji se také proti tomu, že by Tomáš Netočný a Josef Albrecht byli do redakce "dosazeni" bez jakékoliv televizní praxe. Většina redaktorů vůbec, která kdy do redakce přišla, do doby nástupu žádnou televizní praxi neměla. T.Netočného a J.Albrechta jsem osobně neznal. Znal jsem je ovšem po profesionální stránce, protože jako šéfové a editoři kvalitně řídili ostravskou regionální redakci jednoho z nejlepších médií v této republice, Mladou frontu DNES. Jejich přijetím vloni v květnu jsme řešili tehdejší ne zcela kvalitní editoriální práci naší redakce. Zároveň jsme tím redakci posílili, abychom zvládli významné rozšíření vysílání Reportu na 25 minut od září loňského roku. Navíc jen upřesňuji, že T.Netočný již několik měsíců jako editor Reportu nepracuje, má přidělený jiný pracovní úkol, který plní bez jakýchkoliv pracovních připomínek.

3. Navržený organizační systém práce redakce byl vyhodnocen jako nejlepší z předložených variant. Před jeho uvedením v praxi byl podroben diskusi a připomínkování, byla s ním seznámena jak redakce tak i vedení TSO, aniž by v závěrečné fázi měl kdokoliv ze zúčastněných jakékoliv připomínky.

4. Výrok, že je "pravidelně překračován rozpočet" není pravdivý. Rozpočet je vyrovnaný a jako takový zůstane i do konce roku.

5. Pravdivý je jediný výrok dopisu, a to že v redakci pracuje redaktorka Jana Patrmanová, která je mou manželkou. V době, kdy jsem vloni v Praze působil v redakci publicistiky jako šéfredaktor, byla do RZ v Ostravě tehdejším vedením přijata jako redaktorka na externí spolupráci. Seznámili jsme se až po mém návratu do Ostravy, krátce poté jsme se vzali. Tuto skutečnost jsem předem řešil jak dovnitř redakce tak směrem k vedení. Předchozí ani současné vedení TSO s touto skutečností nemělo žádný problém. Vzhledem k tomu, že nejsem její bezprostřední nadřízený /kterým je vedoucí vydání/ a nezadávám jí pracovní úkoly, domnívám se, že náš osobní vztah nikterak neovlivňuje vztah pracovní. Současně podotýkám, že jí nepodepisuji ani smlouvy, smluvní mzdu a další. Možná zbytečně připomínám, že Jana Patrmanová patří mezi přední redaktory a v redakci odevzdává jeden z nejlepších pracovních výkonů.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že předmětný dopis není nikterak konkrétní, nepostihuje celou strukturu redakce, jeho obsahem jsou obecné a široké fráze bez podkladů. Z toho vyvozuji, že jde zejména o osobní záležitost lidí, kteří ho podepsali.

Petr Bohuš

Dopis redaktorky CT TSO Šárky Bednářové

Petře Bohuši,

divím se ti, že jsi se snížil až na tuto úroveň a klesl si lidsky tak hluboko. Nevyprovokuješ mě k tomu, abych ti to vrátila stejnou mincí.Tvá věta : " ..je na tom především v intimním slova smyslu dobře s různými významnými osobami " je něco tak ubohého a nízkého, že to snad nemá cenu ani komentovat.Nemáš odvahu jmenovat ony různé významné osoby ? Ano také bych mohla říci, že i já slýchávám fámy na tvou osobu, jaké, nechci blíže specifikovat.


Proto Tě žádám o veřejnou omluvu.V opačném případě Ti oznamuji, že na Tvou osobu podám trestní oznámení pro pomluvu.


Chápu, že je pro tebe těžké vyrovnat se s tím, že tě většina tvých podřízených neakceptuje jako autoritu a že má výhrady k tvým profesním a etickým kvalitám.Chápu, že je těžké se vyrovnat i s tím, že na tvou pozici by měl přijít někdo jiný.

Mohu tě ubezpečit, ale to ty určitě víš sám nejlíp, že právě nové vedení ostravského studia České televize mělo nejednu výhradu k řízení této redakce.Ředitel Ilja Racek proto vyzval mně, Martina Musiala a Iva Šebestíka / bývalého šéfredaktora Svobody / k vytvoření nové koncepece zpravodajství.Pracovali jsme na tom několik měsíců.Řediteli se naše koncepce líbila , proto se rozhodl ke změnám.

Co se týče tvých námitek k otevřenému dopisu většiny redaktorů Reportu generálnímu řediteli ČT a řediteli TSO, musím ti oznámit, že každou větu můžeme doložit včetně překračovaného rozpočtu v řádu několika set tisíc korun.Na pondělní poradě jsme se ale přece doholi, že na náš dopis do konce týdne odpoví vedení TSO.Do té doby nic komentovat nebudeme.

Závěrem bych ti chtěla jen říct, že je zbytečné eskalovat už tak velké napětí v redakci zpravodajství.Tvé ubohé útoky, které si dnes předvedl ve svém vyjádření tomu ovšem jenom napomáhají a dokládají tak tvé manažerské " schopnosti ".

Šárka Bednářová

1. listopadu 2002