Špidlovy šprky

Jana Dědečková

Několikrát jsem s údivem sledovala člověka, který zastává nejvyšší ústavní funkci ve státě, a s nesmírným úsilím jsem luštila jeho zašifrované poselství, které snad ukrývá ve svém verbálním projevu. Je poměrně paradoxní, že Česká televize mnohokrát v různých pořadech parodovala projev Václava Bendy, člověka kterého jsem si nesmírně vážila. Václav Benda byl poslanec a jeho skvělé analytické schopnosti byly pro politiku velkým přínosem. Člověk který znal jeho životní příběh, kdy s odvahou a tichou pokorou čelil totalitnímu režimu, kdo četl jeho písemné práce, analýzy, odborné studie a texty, jež za dobu svého polistopadového politického života publikoval, mu rád odpustil malou schopnost verbální komunikace.Smát se z něho mohli jenom povrchní hlupáci, kteří neznali a ani nechtěli znát jeho práci a životní dílo ve prospěch společnosti.

Doposud jsem se však nesetkala s tím, že by se "umělci" z ČT pozastavili nad nesmyslným, špatným a nekompetentním projevem současného premiéra Vladimíra Špidly. Přitom ve srovnání s Václavem Bendou, je to právě Špidla , který si skutečně zaslouží pozornost a posměch pro svou minimální schopnost vyjádřit se srozumitelně, a to hlavně proto, že je premiérem této země a převážná část jeho práce obsahuje verbální komunikaci s občany, kdy by měl vysvětlovat občanům politická rozhodnutí vlády.

Na rozdíl od Václava Bendy(matematik), má Vladimír Špidla humanitní vzdělání a jeho profese historika vyžaduje především mnoho hodin četby, což by mělo být dobrým základem pro verbální projev. U Špidly tomu tak ovšem není. Souvislou větu vysloví pouze v případě, že opakuje naučená klišé, či používá vyčpělou frazeologií připomínající „staré dobré časy“. Zatímco osobnost Václava Bendy byla průzračná díky jeho psaným textům, osobnost Vladimíra Špidly zůstává stejně zmatená a nepřesvědčivá jako větná skladba jeho verbálního projevu, a z textů čerpat není možné, protože jeho texty se dají spočítat na prstech jedné ruky.

V jednom z komentářů k článku Novoroční nářez píše čtenář o úctě, kterou Špidla požíval v Kotli Michaely Jílkové a jak mu kotelníci tleskali. Nevšimla jsem si přehnaného potlesku, ale pokud tomu tak bylo, mám pro tento jev jediné vysvětlení. Nechtěli přiznat, že nerozumí jediné větě premiéra ČR.

Několik perel ze Špidlových vyjádření v Kotli 2.1.2003

Není pravda a nebude, není systém, že by se valorizovalo jenom podle inflace, ale vždy se bere v úvahu i nárůst mezd, to v každém případě.

Já, jak už jsem několikrát řekl, protože si myslím, že to je přirozené, že člověk má projevit svůj názor, jsem sdělil, že si nemyslím .....

Já si myslím, že takovýto výrok je jistě obecně správný, že je lepší, když někdo je dobrý než když někdo je špatný. To jsou prostě obecné výroky, které nemají příliš velký vnitřní smysl.

Zvýšení o přihlédnutí

Co je důležité, to je opravdu důležité, změnili jsme systém valorizace, takže se důchody budou zvětšovat každý rok o inflaci a samozřejmě i o přihlédnutí, s přihlédnutím k vývoji mezd. Takže není pravda, že by se důchodci měli hůře.

Bude reforma nebo diskuse?

Ne, pan ministr financí předkládá návrh, o kterém možná budeme diskutovat později, na určitou stabilizaci veřejných financí. Ta stabilizace veřejných financí je nutná, abychom byli schopni uchovat koncepci sociálního státu a musí být udělána tak, aby byla sociálně průchodná. To je jasné. Při nejrůznějších úvahách se debatuje i o tom, jaká by měla být valorizace. Podle zákona nejmenší valorizace, kterou dává, na kterou dává možnost zákon, je valorizace o nárůst inflace, to je pravda, ale rozhodnutí nepadlo.

Jako bájný fénix ( doporučuji čtenářům graf v článku V.Baráka)

Ne, já se k tomu dostanu, abych to popsal opravdu přesně, pokud možno přesně a stručně. Evropské unii nejde o peníze a jde o peníze. Evropská ..., to je vždycky tak. Evropská unie vznikla jako reakce na druhou světovou válku, její základní koncepce byla opustit politiku rovnováhy sil, to znamená, aby Francie zbrojila proti Německu, Německo proti Francii a jednou to stejně ruplo, a nahradit tuto politiku rovnováhy sil ekonomickou integrací tak, aby nikde nenastala nerovnováha. Tak to udělaly a padesát let se Evropa zvedá velmi rychle a bez této integrace by se z popela nezvedla.

Špidla lidový ( kolik zaplatíme neřekl)

Nejsou to žádné velké prachy, ale jsou to peníze. Pro nás to bude znamenat za prvních pět let asi dvacet čtyři miliard korun.

Špidla znalý svět

Ne, nikdo přece netvrdil a neříkal, že Evropská unie je ráj na zemi, není. Ale když byste se podívali na zeměkouli z nějaké geostacionární dráhy, tak je Evropská unie největší území, kde se lidem žije docela slušně. Není to Afrika, není to Amerika a tak dále…

Špidla nebojácný

Nikde důchodci (po vstupu do EU) nepřišli o důchody a na té celkové prosperitě se samozřejmě podíleli dál. Je obava, a ta existuje, že dojde k posunu cen a že tím pádem reálná hodnota důchodů se sníží. Ne, že je obava. To se nestane, protože náš valorizační systém umožňuje důchody vyrovnávat tak, aby k této ztrátě nedošlo, a to také uděláme.

Špidla ekonom

Tak, to je otázka, která je důležitá, hluboká. Já to zkusím velmi rychle, protože by to bylo komplikované. Základní přístup je takový, že Evropská unie rozděluje peníze solidárně, to znamená, že ne na hlavu, ale rozděluje je v zásadě podle toho, jak je která země bohatá nebo chudá. Takže třeba Německo žádné peníze nedostává a platí těm, kteří jsou chudší. My jsme významně bohatší než Poláci, tudíž jsme dostali z tohoto hlediska menší podíl peněz.

Špidla právník

Je pravda, že došlo ke změně občanského soudního řádu a tak, jak mne informoval ministr spravedlnosti, tak nové případy, které napadají, to je takový právnický žargon, právě teď, tak tyto nové případy už jsou zvládány v kratších lhůtách, ale jsou prostě desetitisíce, bohužel, ještě starých případů, které se postupně odbourávají

Špidla ekolog

…za prvé musím říct, že pánové Tvrdík i Gross svou úlohu zvládli, protože to riziko té chlórové havárie bylo zdolané a skutečně lidé ohroženi nebyli.(Jen jestli si to myslí i lidé, kteří dodnes nebydlí ve svých domovech)

Špidla optimista

Tak pan ministr financí má pravdu v tom, že naše kasa by to zřejmě vydržela( bez reformy veřejných financí), bych řekl, ještě tak tři volební období, ale čím více času by se ztratilo, tím prudčeji by se ta zatáčka musela dělat.

A na závěr :

Jak Špidla vysvětluje opoziční smlouvu a neúspěch akce „Čisté ruce“, volební tahák ČSSD z roku 1998.

Vznikla situace, kdy jsme vytvořili takzvanou opoziční smlouvu, která byla přínosem, také jsem byl jedním z těch, který podepsal, podepisoval, takže nemohu naprosto říkat, že jsem se toho neúčastnil. Tato smlouva, o které jsem vždy říkal, že je smlouva na jedno použití, přinesla určitou politickou stabilitu a určitou možnost o překonání krize. Měla ale řadu nevýhod, mimo jiné, že nám ODS skutečně visela na krku a celou řadu věcí nám zabránila, například zavést bezhotovostní platby a tím významně omezit tunelování, prostě to nám zabránili.

7. ledna 2003